Rádi bychom proto našim konáním přispěli k jejímu zvýšení. Zároveň však musíme říci, že nesouhlasíme s velkou částí dnes obecně rozšířených nástrojů ke „zvyšování“ bezpečnosti, které vnímáme často jako zavádějící, odtržené od reality či přihlouplé. Podle nás je nejdůležitější umět opravdu řídit…. a myslet!
Proto abychom pomohli rozvinout bezpečnost provozu na našich silnicích, konáme tyto aktivity:
Společnost, a bohužel tím i policie, se podle našeho názoru nedívá na problematiku bezpečnosti správně. Stačí se podívat na výsledky statistiky zveřejněné společností Check24, (viz odkaz), podle které nejvíce pokut dostávají řidiči kteří bourají nejméně, zatímco nejvíce bourající řidiči dostávající nejméně pokut… Nemělo by to být obráceně? Proč tomu tak je? Možná že například z těchto důvodů:
Jinými slovy… hlídány jsou věci které ve svém důsledku nejsou klíčové pro bezpečnost provozu ale pouze věci které vytváří falešný dojem hlídání bezpečnosti. V důsledku tohoto nezodpovědného přístupu k bezpečnosti pak na silnicích vídáme a tolerujeme třeba toto nebezpečné chování:
1) Zvýšení náročnosti získání řidičského průkazu obecně, ještě lépe však zavedením tří úrovní řidičského oprávnění:
Poznámka: věkové limity by bylo možné v odůvodněných případech obejít speciálními licencemi. Racionalizace i teoretické části autoškoly, kdy dnes tvoří většinu otázek zcela nepodstatné věci, naproti tomu když se například “křižovatka” zodpoví špatně, tak se to v bodovém hodnocení téměř ztratí. Výrazná optimalizace váhy otázek tak, aby klíčové otázky nebylo možno odpovědět špatně, naopak bezvýznamné drobnosti by být špatně mohly i ve větším množství.
2) Posílení zodpovědnosti a samostatnosti řidiče – méně nařízení a předpisů, více osobní zodpovědnosti každého z nás. Mnoho předpisů dnes řidiči nerespektují a to je problém. Tento problém je však o příčině a důsledku – pakliže přikáži něco co je hloupost, nemohu se divit, že to lidé nerespektují. Nepříjemným důsledkem pak je, že lidé nerespektují ani to, co by respektovat měli. Zásadní proto je přikazování pouze toho, co dává smysl nařizovat. Pakliže nařídím stejnou maximální rychlost na parádní 4 pruhové silnici jako na malé klikaté děrované okresce, tak jsem hlupák. Pakliže nařídím stejné podmínky člověku, který dlouhodobě pracuje na zvyšování bezpečnosti, jako člověku který na bezpečnost dlabe, tak jsem ultra hlupák, který jenom zvyšuje nebezpečnost provozu. Nikdo rozumný přeci nemůže myslet vážně to, že 50 let starý trabant by měl mít povolenou stejnou maximální rychlost, jako jako moderní vůz se špičkovými jízdními vlastnostmi. Každé auto, každý řidič, každá silnice a každé počasí definují to jak rychle člověk pojede tak, aby jel bezpečně. Ale pouze jízda přiměřenou rychlostí je bezpečná. Pomaleji i rychleji je to špatně, protože se buď nesoustředím, nebo jsem za hranou.
3) Posílení pravomoci policie při posouzení závažnosti přestupku dle konkrétních podmínek – jak výše pokuty, tak bodové hodnocení. Toto je zcela zásadní, neboť stávající systém, kdy jsou přidělovány stejné body za “stejné” přestupky je zcela nespravedlivý a proti zásadám bezpečnosti. Systém fakticky trestá ty, kteří byli ochotni investovat do zvyšování bezpečnosti a snižuje je na úroveň nezodpovědných bez zájmu o kvalitu řízení a bezpečnost. Tresty by tak měly být nastaveny formou rozpětí (např 2-4 body) a policista by vyhodnotil situaci dle konkrétních podmínek. Policista je totiž kompetentní a v oboru vzdělaný člověk, nikoliv opička, která tupě přiřazuje bez ohledu na relevanci. Systém by měl umožňovat odvolání se řidiče proti udělenému trestu, avšak v případě zamítnutí odvolání nastavit významný postih pro zatěžování systému. V případě zneužití volnosti policistou klasifikovat jako trestný čin – policista do vězení.
4) Rychlostní limity mimo obec pouze doporučené. V případě nehody z důvodu vyšší než doporučené rychlosti pak klasifikace jízdy jako úmyslného trestného činu. Doporučené rychlosti mimo obec: 130 dálnice, 110 SMPV, 100, silnice 1. třídy, 80 ostatní silnice. Nastavení minimální rychlosti na dálnici na 120 km/h pro osobní vozy.
5) Rozšíření a především aktivní postihování přestupků (ve větším rozsahu než postihování rychlosti) pro dvě skupiny prohřešků:
Nebezpečný způsob řízení (2-4 body):
Bezohledná a agresivní jízda (2-6 bodů):
6) Zdanění výnosů z automatických radarů ve výši 110% tak, aby obce reálně platily za každou udělenou pokutu. Tento bod se může zdát jako nereflektující potřebu zvyšování bezpečnosti, avšak není tomu tak. Jedná se jak o reakci na přemrštěné množství radarů jejichž jediným cílem je získání finančních prostředků, tak na známou skutečnost, že když se někdo dívá na rychloměr, tak se nedívá na silnici… Navíc se jedná o šikanózní omezování osobní svobody. Tímto opatřením by se radary omezily pouze na skutečně nebezpečná místa. Za zvýšení bezpečnosti by obce fakticky platily, ne na ní vydělávaly.
Základem všeho je kvalitní vzdělávání, především pak začínajících řidičů. Sestavili jsme proto desatero, které dle našeho názoru představuje základní stavební kámen logiky bezpečnosti. Dále zmíněné body tak zachycují naše doporučení k tomu, jak by měli být vychovávání mladí řidiči v rámci aktuálně platných předpisů.
Důležitá úvodní poznámka: Některé z níže zmíněných bodů mohou být určitými lidmi vnímány kontroverzně. Ačkoliv jsou v rozporu s tím, co je společností prezentováno jako bezpečnost provozu, jsme přesvědčeni, že toto je správný způsob náhledu na bezpečnost. Než je budete kritizovat, zamyslete se prosím nad důvody a kontextem jejich zařazení.
Nikdy, opakujeme NIKDY, nesmíš ztratit respekt před řízením a situací za volantem. I když budeš mistrem světa, vždycky se může přihodit něco, co ti ublíží. Pamatuj, že pýcha předchází pád!
Když řídíš, vždy předvídej! Jak asi vypadá silnice za zatáčkou? Pomůžou ti stromy kolem, které ukazují kudy vede cesta za horizontem. Je to stará silnice? Pak bude mít nepravidelné zatáčky! Přijíždí někdo z vedlejší silnice? Co když tě přehlédl?... A tak dále. Vždy předvídej, co by se mohlo stát.
Vždy měj výhled! Dodržuj velký odstup, nebo… předjet někoho znamená, že ti už nikdo nebrání ve výhledu - a vidíš před sebou úplně vše. Tomu přizpůsob jízdu. Jedeš za někým? Pak nesleduj vozidlo před sebou, ale to před ním! Ten co je před tebou bude pravděpodobně brzdit aby neboural do toho před ním… Na dálnici platí toto pravidlo dvojnásob! Při jízdě za někým dodržuj rozestupy.
Buď ohleduplná/ý! To že ty zrovna spěcháš neznamená, že spěchají všichni ostatní. To že máš rychlé auto, neznamená, že všichni ostatní mohou jezdit tak rychle. To že máš pomalé auto, neznamená, že všichni musí jet pomalu… prostě se snaž ostatní vždy pochopit a zohlednit je při své jízdě!
Po deseti až dvaceti tisících najetých kilometrech si začneš myslet, že už umíš řídit. Hovno! V tuto chvíli neumíš vůbec nic a získáváš falešnou jistotu. Toto řidičské období je obdobím nejvíce nehod! V tuto chvíli toho umíš dost ze základů, opravdově ale neumíš vůbec nic. Jezdi podle předpisů!
Zhruba po sto tisících najetých kilometrech začínáš umět řídit a mít pro auto cit. Nezapomínej, že ač už něco umíš, vždy platí pravidlo číslo jedna.
Máš v řízení cit? Máš IQ nad 120? Splnil/a jsi bod 6? Pak můžeš pomalu začít porušovat některé předpisy. Pomalu, opravdu pomalu… začni tím nejhloupějším – rychlostí na dálnici. 160 km/h ti neublíží. Postupně přidávej další, musíš však vždy dobře chápat, proč daný předpis existuje a co jeho porušení znamená.
Úplně poslední předpis který můžeš porušit, určitě však ne před 35 rokem věku je alkohol. V česku je to tabu, ale to je nesmysl. Alkohol za volantem je zakázaný v 7mi zemích na světě, v dalších 187 zemích je povolen. Víš proč? Nikdy nelez za volant, měla- li jsi více než dvě, tři piva! Pamatuj, že musíš být zodpovědný/á a v řízení mít absolutní jistotu! Co nikdy nesmíš porušit jsou drogy. S těmi za volant opravdu nemůžeš. NIKDY!
Policie má vždycky pravdu. Policii měj v úctě, měj k ní respekt. Když tě zastaví, dej jí to najevo. To však neznamená, že bys měl/a mít stažený ocas. Svoji pravdu dej najevo, argumentuj, zkus o ní policii slušně přesvědčit. Když se ale nedohodnete, platí, že pravdu má policie!
Začínáš umět opravdu dobře řídit? Super, ale nezapomínej, že riziko stále existuje, jenom se změnila jeho struktura. Ty máš sice menší pravděpodobnost že způsobíš nehodu… ale jezdíš rychle a o to spíše tě někdo přehlédne, podcení atd. tedy k nehodě můžeš přijít díky ostatním, kteří to neumějí tak dobře jako ty. Dávej na ně pozor, předvídej. Neustále se snaž se zlepšovat… to je nikdy nekončící proces…. A měj respekt.
Pro posílení řidičských dovedností našich i našeho okolí aktivně participujeme v těchto dvou hlavních aktivitách:
Motokáry představují ekonomicky nejrozumnější možnost a nástroj k tomu, jak může člověk pochopit a zdokonalit hlavní prvky řízení. Kdy přibrzdit, kdy přidávat, jak najíždět do zatáčky, jakou stopu volit, jak předvídat ostatní řidiče. Z tohoto důvodu jsme sestavily tým jezdců, který se účastní motokárového seriálu Kart race, viz KART RACE | Týmový motokárový šampionát
našimi vozy se účastníme různých řidičských událostí – škol bezpečné jízdy, škol smyku, škol sportovní jízdy. Nabyté zkušenosti praktikujeme na závodních okruzích, například v Mostě, či Brně. Nabyté zkušenosti následně předáváme dále do společnosti.
V našem portfoliu máme několik vozů, které půjčujeme. Můžeme Vám zapůjčit například:
MIKORA services s.r.o.
IČ: 645 75 195
Se sídlem: Vranov 57, 257 22
Datová schárnka: wj88vzr
Bankovní spojení: 301 165 036/5500
Raiffeisenbank